KKK

Korduma kippuvad küsimused

Enne perearstikeskuse külastamist tuleb pereõe või -arsti visiidile registreeruda. Selleks on kaks võimalust:

Kasutage ööpäev läbi avatud iseteeninduskeskkonda Eelvisiit terviseagentuur.ee/eelvisiit või helistage tööpäevadel (kl 7–18) registratuuri numbril 766 6661.

Perearstikeskuse telefonile vastab Terviseagentuuri kliiniline assistent (registraator), kes kaardistab teie tervisemure ja suunab selle edasi perearstile või -õele, kes võtab teiega ise ühendust. Edasisuunamisega tagame, et leiate oma tervisemurele parima ja kiireima lahenduse. Meie perearstikeskustes on kõnekeskus loodud, et pakkuda kiiret ja tõhusat suhtlust patsientide ja tervishoiutöötajate vahel, aidates sellega tervishoiutöötajatel keskenduda vahetult patsientide ravi ja hoolduse pakkumisele.

Haiguslehe avamiseks tuleb haigestumise esimesel päeval (või esimesel sellele järgneval tööpäeval) helistada registratuuri (766 6661) või täita uue tervisemure küsimustik eelvisiidi kaudu. Perearstikeskuse telefonile vastab Terviseagentuuri kliiniline assistent (registraator), kes kaardistab sinu tervisemure ja suunab selle edasi perearstile või -õele, kes võtab patsiendiga ise ühendust. Edasi tegeleb sinuga telefoni teel pereõde, kes kutsub sind ka vastuvõtule. Töövõimetuse lehe (TVL) vajaduse ja lõpetamise otsustab arst ja õde. TVL ajal ollakse pidevas kontaktis õe või arstiga ning vastavalt terviseseisundile otsustatakse TVL-i jätkamine või lõpetamine. Kui patsient ei ilmu määratud ajal arsti või õe vastuvõtule ilma mõjuva põhjuseta või ignoreerib kontakti perearstikeskusega, on tervishoiutöötaja kohustatud töövõimetuslehe lõpetama kolme tööpäeva jooksul alates kokkuleppe rikkumise kuupäevast.

Töövõimetuslehe tagantjärele vormistamine ei ole võimalik.

Kui haigestumine juhtub nädalavahetusel, palume haigestumise päeval võtta ühendust läbi eelvisiidi.

Töövõimetuslehtede kohta saab infot haigekassa kodulehelt: www.tervisekassa.ee

Vastuvõtuaega ei pea alati saama samaks päevaks. Ägedalt haigestunud patsiendid suunatakse esmalt pereõe vastuvõtule, kes hindab patsiendi terviseseisundit, ravivajadust ja annab nõu. Vastuvõtu kuupäeva ja kellaaja määrab õde vastavalt probleemile: mida tõsisem on tervisemure, seda kiiremini kutsutakse vastuvõtule. Mitteägedate tervisehäirete korral tagab perearstikeskus arstiabi kuni viie tööpäeva jooksul.

Perearstikeskustes on üha tavapärasem, et patsiendi võtab esmalt vastu pereõde, mitte perearst. Pereõde osutab iseseisvalt ja koos perearstiga õendusabi, mis hõlmab patsientide nõustamist, õpetamist, juhendamist ning praktilise abi pakkumist. Paljude tervisemurede lahendamine kuulub pereõe pädevusse – ta hindab patsiendi terviseseisundit, annab nõu ja vajadusel kutsub patsiendi tagasi vastuvõtule. Kui pereõde leiab, et tervisemure vajab perearsti või mõne muu spetsialisti hinnangut, suunab ta patsiendi vastavalt edasi. Selline töökorraldus aitab kiiremini lahendada kergemaid tervisemuresid ja tagab, et keerulisemate juhtumitega tegeleb vajadusel perearst.

Kordusretsepti pikendamiseks tee pöördumine eelvisiidi kaudu või helista registratuuri (766 6661). Eelvisiidi platvormil saab patsient jälgida oma retsepte ja vajadusel tellida pikendamise mõne lihtsa hiireklõpsuga. Saabunud retsepti pikenduse soovi on perearstil lihtne täita ning pärast retsepti kinnitamist saadetakse SMS-teavitus, et retseptid on pikendatud ja võib suunduda apteeki. Retseptide tellimine on mõeldud kordusretseptide jaoks. Antibiootikumid ja uued retseptid ei kuulu selle teenuse alla ning vajavad perearstiga konsulteerimist.

Kordusretsepti pikendamiseks soovitame pöörduda perearstikeskusesse aegsasti enne ravimite lõppemist, et ravikuur saaks sujuvalt jätkuda.

Saatekirju väljastab perearst ja selleks on alati vajalik arsti vastuvõtule registreerumine isegi, kui tegemist on juba korduva vastuvõtu või tervisemurega.

Saatekiri on meditsiinidokument, mis oma olemuselt on kahe arsti vaheline konsultatsioon. Saatekiri koostatakse ainult meditsiinilisel näidustusel ning see sisaldab eriarsti jaoks olulist informatsiooni patsiendi terviseprobleemi kohta. Saatekiri eeldab patsiendi ärakuulamist, vajadusel ka varasemate meditsiini andmetega tutvumist ja objektiivset läbivaatust, sageli ka analüüside või uuringute tegemist. Saatekirja saamiseks on kindlasti vajalik eelnev visiit perearsti juurde.

Samuti on patsiendil võimalik pöörduda eriarsti juurde ilma saatekirjata. Ilma saatekirjata eriarsti vastuvõtule pöördumine on tasuline (nii vastuvõtt kui ka kõik kaasnevad teenused).

Saatekirja ei ole vaja pöördumiseks perearstile, günekoloogile, naha-ja suguhaiguste arstile, silmaarstile, psühhiaatrile. Eriarsti tasulised vastuvõtud – kui patsient otsustab minna tasulisele eriarsti vastuvõtule, ei ole saatekirja vaja.

Parima ravi eesmärgil on vajalik tulla vastuvõtule, kus arst selgitab läbivaatuse ja analüüside käigus välja antiobiootikumide vajalikkuse. Antibiootikume määratakse ainult bakteriaalsete infektsioonide raviks, kuna need ravimid toimivad bakterite vastu ega ole efektiivsed viirushaiguste korral. Antibiootikume ei saa üldjuhul tellida telefoni teel ilma arstiga konsulteerimata.

Reisimisega seotud vajaliku info vaktsiinide ja ravimite kohta saab Terviseameti või reisinõustamise teenuseid pakkuvate tervishoiuasutuste kodulehtedelt. Mõnede reisimeditsiinikabinettide kontaktandmed on leitavad ka Terviseameti kodulehel.

Tervisekassa koostatud soovitused:

Lapse tervisekontrollid teostatakse 1-nädalaselt, 2-nädalaselt, 1-kuuselt, 2-kuuselt, 3-kuuselt, 4,5-kuuselt, 6-kuuselt, 7-kuuselt, 9-kuuselt ja 12-kuuselt. Kuni koolieani tasuks perearsti juures tervisekontrollis käia kord aastas.

Iga aasta tuleks lapsega külastada hambaarsti.

Kooliealiste tervisekontrollid toimuvad kooliõe juures 1., 3., 7. ja 10. klassis.

Perearsti juures tuleb tervisekontrollis käia 5. ja 9. klassi õpilastel.

Kooliõde suunab hambaarsti juurde suutervise kontrolli 7-, 9- ja 12-aastased lapsed.

Vastsündinu määratakse automaatselt ema perearsti nimekirja, kuid soovi korral saad lapsele valida ka teise perearsti. Selleks esita avaldus soovitud perearstile.

Enne vastuvõtule registreerimist tuleb sinul täita digitaalne tervisedeklaratsioon, mida saad teha patsiendiportaalis.

Seejärel tuleb registreerida aeg perearsti vastuvõtule. Vastuvõtule tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument ning arvestada, et tõend on tasuline (vt hinnakiri). Vastuvõtu käigus tehakse muuhulgas ka paastu veresuhkru määramine, mistõttu on oluline, et visiidile tulles oleksite söömata.

Alates 1.aprillist 2015 on mootorsõidukijuhi e-tervisetõendi vormistamiseks taotlejal kohustuslik täita elektrooniline tervisedeklaratsioon.

Mootorsõidukijuhi e-tervisetõendi taotlejal tuleb eelnevalt täita elektrooniline tervisedeklaratsioon patsiendiportaalis www.digilugu.ee, seejärel tervisedeklaratsioon digiallkirjastada. Loe täpsemalt: https://www.transpordiamet.ee/tervisetoend-autojuhile

Tervisetõendi taotlemiseks on vajalik broneerida aeg perearsti vastuvõtule, kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument. Tõend on tasuline.

Relvaloa tõendi saamiseks on vajalik broneerida aeg perearsti vastuvõtule, kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument.

Palun teavita oma mittetulekust, siis saab keegi teine sinu asemel vastuvõtule tulla.

Teavita ka siis, kui see juhtub vaid 15 minutit varem. Selleks helista registratuuri (766 6661) .